הז'אנרים
כל הז'אנרים

דר ארווין יאלום

סופר
סגנון: פסיכולוגיה ובריאות הנפש
מדינה: ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות:

על הספה, הריפוי של שופנהאואר, תליין האהבה, בעיית שפינוזה, אני מזמין משטרה

תאריך לידה: 13 ביוני 1931
מקום לידה: וושינגטון, ארה"ב

על ד"ר ארווין יאלום 

 

בן למהגרים רוסים שהתגוררו לפני כן על הגבול עם פולין, שהיגרו לארה"ב קצת אחרי מלחמת העולם הראשונה.
בילדותו הייתה וושינגטון אחת מן הערים בהן חלה הפרדה גזעית. יאלום גר בשכונת עוני והרחובות התגלו לא פעם כמקום מסוכן. קריאה בבית הייתה המפלט שלו, ופעמיים בשבוע היה יוצא לדרכו המסוכנת רכוב על האופניים לעבר הספרייה הציבורית להצטייד באספקה.


לא היה לו שום מורה או מדריך. הוריו לא זכו לשום השכלה ולא קראו כלל – כל ישותם הוקדשה למאבק להישרדות כלכלית. בחירת הספרים שלו הייתה קפריזית, מונעת בעיקר בידי המבנה של הספרייה; המדף הגדול של הביוגרפיות צד את עינו מן ההתחלה והוא בילה שנים רבות בקריאת ביוגרפיות. אבל את מפלטו הוא מצא בעיקר בספרי עלילה, בהם הוא מצא עולם מספק יותר, מלא השראה וחוכמה. הוא היה אז תחת הרושם שכתיבת רומן היא ההישג הכביר ביותר עבור אדם.


בשכונה בה גדל, אפשרויות התעסוקה הפתוחות בפני איש צעיר היו או לפחות נחשבו, מוגבלות. מרבית חברי ילדותו למדו להיות רופאים או השתלבו בעסק המשפחתי של אביהם. לימודי רפואה נחשבו בעיניו קרובים לדוסטויבסקי וטולסטוי ולכן בחר בהם, והתמקד בלימודי פסיכיאטריה. פסיכיאטריה הוכיחה את עצמה (ומוכיחה את עצמה עד היום) כתחום שלא מפסיק לרתק ולהפתיע, ויאלום ניגש לכל מטופליו בלי יוצא מן הכלל בתחושת פליאה מהסיפור שעמד להיחשף. הוא האמין שלכל מטופל יש לתת טיפול שונה, כיוון כל אחד ואחת מהם מגיע עם סיפור שונה. בחלוף השנים הגישה הזו הרחיקה אותו יותר ויותר ממרכזה של הפסיכיאטריה המקצועית, שלדבריו מונעת בידי כוחות כלכליים בכיוונים מנוגדים לחלוטין – אבחון לא-אינדיווידואלי (כלומר, מבוסס על סימפטומים) וטיפול אחיד, על פי פרוטוקול, לכולם.


צעדיו הראשונים בכתיבה היו מאמרים מדעיים למגזינים מקצועיים. הספר הראשון שלו, "תיאוריה ופרקטיקה של פסיכותרפיה קבוצתית" משמש עד היום כספר הדרכה למתמחים בפסיכולוגיה. הוא תורגם ל-12 שפות ויצא בארבע מהדורות. לדבריו של יאלום יתכן שחלק מההצלחה הגדולה של הספר נובעת מאופיו הסיפורי – סטודנטים חזרו לדיווחו ליאלום שהם קראו את הספר הזה כאילו היה רומן.


טקסטים נוספים באו בעקבותיו: "פסיכותרפיה אקזיסטנציאלית", "פסיכותרפיה קבוצתית באשפוז", "פגישות קבוצה: עובדות ראשונות". אבל אז, במטרה ללמד אספקטים מסוימים של פסיכותרפיה קבוצתית פנה יאלום לכתיבה ספרותית ובשנים שלאחר מכן כתב סיפורים-טיפוליים כמו "תליין האהבה, "אמא ומשמעות חיים", "כשניטשה בכה", "על הספה" ו-"הריפוי של שופנהאואר".


על אף שהספרים הללו היו לרבי מכר בקרב הקהל הרחב, זכו לשבחים ולגינוי על איכותם הספרותית, זכו בפרסים, תורגמו להרבה שפות ונמכרו באלפי עותקים, מטרתם המקורית הייתה דידקטית בעיקרה. הכוונה הייתה ליצור ז'אנר חדש – הרומן הלימודי. בסוף 1997 פורסמה אנתולוגיה המכילה את כל יצירותיו של יאלום. לחלק מספריו נלווית גם הקדמה מדעית המיועדת לעמיתיו המקצועיים מתחום הטיפול הפסיכיאטרי.


ספרו "אני מזמין משטרה" עוסק בשואה ההונגרית ותורגם לכמה שפות. אשתו מרילין היא בעלת דוקטורט בספרות גרמנית וצרפתית מאונ' ג'ון הופקינס, ובעלת קריירה מצליחה כפרופסורית וככותבת. ארבעת ילדיהם חיים בסן פרנסיסקו באזור מפרץ ביי, כולם בחרו בקריירות מגוונות. יש להם חמישה נכדים וצפויים עוד רבים.

דר ארווין יאלום ספרים

 • עניין של מוות וחיים

  עניין של מוות וחיים


  דרג ספר זה מתוך 5
  0 דירוגים
  0
  ממוצע
  להשאלה
  46 
 • להיעשות אני

  להיעשות אני


  דרג ספר זה מתוך 5
  4 דירוגים
  3.3
  ממוצע
  להשאלה
  42 
 • כולנו בני חלוף

  כולנו בני חלוף


  דרג ספר זה מתוך 5
  9 דירוגים
  4
  ממוצע
  להשאלה
  44 
 • בעיית שפינוזה

  בעיית שפינוזה


  דרג ספר זה מתוך 5
  3 דירוגים
  3.3
  ממוצע
  להשאלה
  39 
 • אני מזמין משטרה

  אני מזמין משטרה


  דרג ספר זה מתוך 5
  5 דירוגים
  4.4
  ממוצע
  להשאלה
  39