הז'אנרים
כל הז'אנרים
מעגלת פינות: על "עגלות" מאת טל בדיחי
08/08/2019 10:11

הסיפור של נטע הוא סיפורם של צעירים רבים שנוסעים "לעשות כסף" בארצות הברית.

יותר משהוא רומן, ספר עלילתי או סיפור התבגרות (למרות שהוא בהחלט כל הנ"ל), "עגלות" של טל בדיחי הוא תמונה מורכבת, מפורטת ומעט טורדת מנוחה של העבודה בעגלות בקניונים בארצות הברית. בדיחי כותבת בפתיחות בלתי מתנצלת על חייהם והתנהלותם של הצעירים הישראלים שמוכרים ממוצרי ים המלח במחירים מופקעים בקניונים האמריקאיים הגדולים.


השפה שלהם רחוקה מלהיות פוליטיקלי קורקט, בעיקר הכינויים שהם נותנים לסוגים שונים של לקוחות. כשהם מביטים בעוברי האורח שנקלעים אל טווח העגלה הם לא רואים אנשים, הם רואים ארנקים, שטרות, סכומים, מספרים.

כלומר, רוב הזמן. לא תמיד. לפעמים הם שוכחים את עצמם ונקשרים לאדם, לסיפור שלו, למבט האבוד שיש לו בעיניים. זה בדרך כלל לא טוב למכירות.
הצעירים האלה כפי שבדיחי מציגה אותם הולכים לאיבוד בתוך הסיפורים שהם מספרים – לעצמם, למוכרים האחרים, ללקוחות. הדינמיקה הקבוצתית שלהם מושפעת מהצורך להתעלות זה על זה בשקרים שהם מספרים, בכסף שהם מוציאים מעוברי האורח ואפילו בסיפורים שהם סוחבים איתם מהבית, כל אחד וכובד מטענו.

וישנם כמובן הבכירים, המקימים, בעלי העסק, שדי להעיף בהם מבט אחד על מנת להבין לעומק שמשהו רקוב מאוד מהיסוד, גם אם הוא לא היה ככה בהתחלה. משהו השתבש מאוד בדרך. כאן עושה בדיחי אמנות אמיתית של להראות ולא לספר. הסיאוב והדקדנטיות ברורים למדי מהאופן שבו הסיטואציה מתוארת.

מה שבטוח זה שהאתוס הציוני לא מצליח להחזיק אפילו דקה מול הריקנות הגדולה והחלולה והמרחבים האינסופיים של ארצות הברית.
אחת השאלות שלא מקבלות מענה, או אולי יש לה תשובות רבות מדי, היא למה בעצם הגיבורה נסעה מלכתחילה. היא כאילו שם בשביל להרוויח הרבה מאוד כסף במעט מאוד זמן, אבל זה לא באמת מה שמניע אותה. נדמה שהיא הרגישה שהחיים שלה קטנים מדי, חונקים מדי, סלולים מדי. אולי היא רצתה לצאת מהעור שלה ולהפוך למישהי אחרת לזמן מה, בלי העיניים של בני המושב שבו כולם מכירים את כולם, בלי העול של אדמת ארץ ישראל שאביה של נטע אוהב כל כך, ובלי המטען הכבד של האידיאולוגיה שכרוכה בלעבד את האדמה הזאת. למרות הנימה האבהית העדינה והאוהבת שבה הדברים נאמרים, פער הדורות מורגש בחדות רבה בחלקים של הסיפור שעוסקים במה שעבר על נטע בארץ, במושב, בחיק המשפחה החמים עד מחנק.

"עגלות" גם סיפור אהבה, מעוות כמו כל דבר שקורה ברגע שנוחתים לתוך מצב שבו עם כללי המשחק כפי שהכרת עפים דרך החלון ועליך להתרגל למערכת חוקים חדשה. זה סיפור על בריחה מהגדרות ועל מערכות יחסים שנוצרות מתוך תלות הדדית, ומתוך הצורך לא להיות לבד.
בשורה התחתונה "עגלות" הוא רומן מרתק שמעניק הרבה מאוד חומר למחשבה.


הספר מומלץ בעיקר לצעירים בזמן או אחרי הצבא, לכל אלה שמרגישים שהם בשלב של חיפוש עצמי ולכל מי שרוצה להכיר קצת יותר לעומק העולם של הצעירים שנוסעים לעבוד בעגלות בארה"ב, לכל מי שמוכן להסתכל במראה שמשקפת את החברה הישראלית בלי לפחד ממה שהוא עלול לראות.
מקסימום, תמיד אפשר לתקן ולשפץ כמה פגמים פה ושם בעזרת מוצרים מים המלח בעלות של כמה אלפי דולרים, לא?


לעמוד הספר

לרשומות נוספות בבלוג

תגובות

הוסף תגובה

תגובות סגורות לפוסט זה