הז'אנרים
כל הז'אנרים

טום קלנסי

סופר
סגנון: מותחנים על ריגול, צבא, פוליטיקה ומדע
מדינה: ארה"ב
שפה: אנגלית
יצירות בולטות: המרדף אחר אוקטובר האדום (1984), משחקים פטריוטיים (1987), הקרדינל מהקרמלין (1988), סכנה ברורה ומיידית (1989), כל הפחדים כולם (1991), חוב של כבוד (1994), צו נשיאותי (1996), הדוב והדרקון (2000), ארנב אדום (2002), שן הנמר (2003), חי או מת (2010), נעול (2012), חומת אש (2013).
תאריך לידה: 12 באפריל 1947
מקום לידה: בולטימור, מרילנד

על טום קלנסי

מחבר רבי המכר של הניו יורק טיימס, ידוע בכתיבת מותחנים העוסקים לפרטי פרטים בריגול, צבא, מדע, פוליטיקה וטכנולוגיה.

ציטוט מפורסם שלו: "אין דבר אמיתי כמו חלום. העולם יכול להשתנות סביבך, אבל לא החלום. מחויבויות לא צריכות לדחוק אותו הצידה. חובות לא יטשטשו אותו. כי החלום הוא בתוכך, ואיש לא יוכל לקחתו ממך."

חובב מושבע של טכנולוגיה צבאית כל חייו. הוא התחנך במוסד קתולי לבנים בלבד בטוסון, מרילנד ולאחר מכן בקולג' לויולה בבלקפילד, שם למד ספרות.

קלנסי עבד כסוכן ביטוח כאשר החל לכתוב את ספרו הראשון, "המרדף אחר אוקטובר האדום", ב-1984. הספר, שגולל סיפור על עריקה של צוות צוללת סובייטי, נעשה לרב מכר של הניו יורק טיימס לאחר שהנשיא, רולנד רייגן, שיבח אותו בהצהרה פומבית.

האורח האמנותי בו מציג קלנסי את ההתרחשויות הצבאיות באופן משכנע ואמין היה כה ריאליסטי, עד שמיד עם הוצאת הספר הוא העניק לקלנסי מעמד של יקיר צבא ארה"ב. חלק מספריו אף קיבלו מעמד של קריאת חובה עבור מתגייסים לאקדמיה הצבאית. הוא סעד בחברתם של נשיאים; אדמירלים וגנרלים העניקו לו גישה לספינות, צוללות ומטוסים, הפנטגון סיפק לו מידע לגבי פרויקטים עתידיים.

קלנסי זכה לראות עשרה מספריו מעפילים למקום הראשון ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. יותר מחמישים מיליון עותקים מודפסים מספריו נמכרו ברחבי העולם וארבעה מהם עובדו לסרטים.

ב-1996 הקים קלנסי את חברת הבידור והמדיה "רד-סטורם" דרכה השיק משחקי וידיאו המבוססים על עלילות ספריו. המשחק הראשון, "פוליטיקה" (Politika), יצא לאור בנומבר 1997. ברבות הימים נרכשה החברה ע"י חברת משחקי הוידיאו הצרפתית יוביסופט (Ubisoft Entertainment).

בפברואר 1998 הכריז קלנסי על כוונתו לקנות את קבוצת הפוטבול "מיניסוטה וויקינגס" תמורת כמעט 200 מיליון דולר. עסקה זו בוטלה לבסוף בנסיבות לא ידועות.

ב-1999 חבר קלנסי לצ'אק הורנר, גנרל ומפקד מבצע המתקפה האווירית "סופה במדבר" – ההפגזה האווירית בעיראק, כדי לכתוב יחד איתו את " Every Man a Tiger", תיעוד אמיתי של מלחמת המפרץ מנקודת מבטו של המפקד העליון על הכוחות בשטח.

ב-2002 דורג קלנסי ברשימת "מאה הסלבריטאים העשירים ביותר" באותה שנה.

קלנסי נפטר ב-1 אוקטובר 2013, בגיל 66 בבית החולים במרילנד, בולטימור. בשעת מותו הוערך שווי כל נכסיו בכ-300 מיליון דולר. על פי הדיווחים, טרם פטירתו עבד קלנסי על רומן נוסף שאמור היה לצאת לאור בדצמבר 2013.

טום קלנסי ספרים

לא נמצאו מוצרים תואמים את הבחירה.